Egoisms divatā kāpināts kvadrātā

I should hate you, but I guess I love you
You’ve got me in between the devil and the deep blue sea

Klusi žūžina Latvijas Radio 3. Es lēnīgi pametu skatu sev apkārt – uz palodzes stāv pusizpakots iepirkumu maiss, jo laika pietika vien steidzamākajiem produktiem. Uz grīdas mētājas neizprotama mantu kombinācija, sākot no tamborēta, bezgala nožļembāta tārpa līdz velo ķiverei, beidzot ar iesāktām kinētisko smilšu kūkām un rīta brokastu atliekām. Daces Bargās teiktais – “kārtot māju ar bērniem ir kā tīrīt sniegu sniegputenī” patiesību pienaglo pie sienas. Mūsu dzīves tik ļoti atgādina postapokaliptiskas ainas no lētām amerikāņu filmām, ka pat cilvēki, kam ģimenē kārtība rūp vismazāk, piemēram, mans vīrs, ir iesaistījušies traģisko seku likvidēšanā.

Kāpēc es to daru? Nu, kāpēc man ir bērni? Mūsu iepriekš bohēmiskajā dzīvoklī manu tīši-netīši nevīžīgi atstāto māksliniecisko nekārtību, vīra basa kombi, pat Rīga klavieres ir aizstājušas dažādas ar bērniem saistītas mantas. Šauro kvadrātmetru kaktos kaunīgi noslēpti dažādi atlikumi, kas īsti nekur neiederas – ratu kulba, izjaukts pārtinamais galds, derdzīga plastmasas vanna. Vīra rakstāmgalda vietā gozējas redeļu gultiņa. Vērtīgās grāmatas emigrējušas prom no manīgām roķelēm, atstājot brīvu telpu viņu paijām.

Arī mans ķermenis atgādina vāji režisētu šausmu filmu ar banāliem specefektiem. Sakiet, ko gribat, bet body-positive jūsmošana uz mani strādā tikai dienās, kad esmu izgulējusies. Ķeizargriezienu rētas nav nekāds medālis par manu varonību. Arī sudraboti bālās līnijas uz sāniem nav nekādas tīģeru svītras (tiger stripes), nē, tas ir vien atgādinājums, ka grūtniecības laikā man garšoja ēst. Un labi daudz. Toties tagad, atgriežoties ierastajos, paldies-maniem-vecākiem slaidajos apmēros, aina nebūt nav iepriecinoša.

Kam man tas viss? Mani spiež celties naktī, man plēš vaļā plakstus agros rītos, mani lauž/es sevi laužu piemēroties mūžam mainīgam dienas ritmam. Mani piesien maltītes un nakts rituāli, liedzot pabāzt degunu kādā bārā pēc (un pirms) plkst. 20.00, lai gan iepriekš, labu laiku iepriekš mans spirit animal bija nakts lokālu mēbele. Es it kā varētu saņemties, uzgrūst savus pienākumus vīram kādu vakaru un izlauzties, bet mani plaksti smagi aizkrīt ciet, pirms sāku kam gatavoties. Lai atvērtos pie pirmā bērna kunksta. Un tad vēl sociālais spiediens, normas, kas it kā nav, bet mazliet tomēr ir jāpilda – tās ir tieši tik daudz, lai uzturētu vieglu spriedzi sprandā un plecos.

Nu kāpēc? Cilvēks ir radības kronis un egoisma kalngals. Un tomēr viņš kā jebkurš cits zīdītājs apzināti sagādā sev šo neizsmeļamo rūpju un galvassāpju avotu – lai gan ir vienīgais, kam, šķiet, burbuļojošais strautiņš un tā dzīvildze ir svarīga. Ja tas nebūtu bērns, tad jebkuru citu radību, kas mums nu tik ļoti, tik ļoti dara pāri, mēs aiztriektu ratā, aci nepamirkšķinot.

Man vajadzētu tevi ienīst, bet es tevi tomēr mīlu – tu taču sev pagatavo jauno paaudzi, kas neko no dzīves nesapratīs un neko nedarīs tā, kā tu savā laikā. Pats esi iedēstījis sev kokurenci uz labāk apmaksātajām darba vietām, un nu tā jau aug griezdamies. Ja milleniāļi negribot strādāt, tad kādi būs mūsu bērni?

 

 

 

“Mēs mīlam sevi otrā,” raksta O. Balzaks, tas ir “egoisms divatā”.

Ja jums šķiet, ka nule izcepti pārīši ir egoistiski un uz sevi centrēti, tad, uzgaidiet tos dažus mēnešus līdz bērnam. Vecāki egoismu divatā kāpina kvadrātā. Redzot sevi miniatūrā versijā, apdeitotu, sirdsšķīstu un nesamaitātu, kam vēl piejaukts tavs sirdsdraugs – absolūtā laime, ne?

Pat ar visām kļūdām, feiliem, pat ar spītīgiem raksturiem, kas nu nekādīgi neatbilst tam, ko vecāki gaidījuši, pat tad šie izlaidumi būs labāki par oriģināliem kaut vai tādēļ, ka viņiem viss vēl ir priekšā. Tu radi savu turpinājumu, savu ķīlu nosacītai nemirstībai. Tu radi savu miniatūru, kas turklāt vēl tevi mīl tik ļoti, ka iemācies mīlēt sevi pats.

 

Viena doma par “Egoisms divatā kāpināts kvadrātā

Add yours

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

Up ↑

%d bloggers like this: