Slidenie padomi un bīstamā dalīšanās pieredzē

– es vēlreiz uzsveru, ka šī ir tikai mana pieredze. mēs tā darām, mums tas strādā, tādēļ es dalos. bet es necenšos nevienu pārliecināt, tādēļ, ja tēma neinteresē, liekas fui, vai esat veģetārieši vai vegāni, vai ar citu stipru pārliecību, es neko neuzspiežu.
*aptuvens izvilkums no kāda virtuāla video*

Man ir paveicies piedzimt un (ne)apzināti cirkulēt indivīdu klasterī, kurā Atsaucīgo māmiņu forums tiek apmeklēts, lai gūtu priekšstatu par paralēlo realitāti, ne saņemt vērtīgas, pamatotas atbildes uz nopietniem jautājumiem. Lielākoties šķietami izdomātie (jo dažubrīd ir grūti noticēt, ka tas ir for real) problēm/padom-raksti un histēriskie jautājumi – piemēram, vai bērns drīkst aiztikt kokus, jo kokiem ir dažādas auras mani neuzvelk, nē, tas ir kā guilty pleasure, kā Office vai Big Bang Theory sērija dienas beigās ar čipsīti klēpī.

No otras puses, dzīvojot informācijas pārbagātībā un interneta ņudžošajos tīklos, jebkura pat kritiski domājoša persona var apjukt. Ņemot vērā filtra jeb informācijas burbuļus, ko veido Google, Facebook, arī Amazon vai Netflix u.tml., personalizēti piedāvājot informāciju, kas mums it kā varētu šķist svarīga, kā arī iespēju pašiem izvēlēties savus informācijas avotus, piemēram, bloķējot Twitter tos kontus, kas kaitina vai kuru viedokļi mums šķiet arhaiski, mēs slīgstam arvien dziļāk un dziļāk konkrētā infolaukā, pamazām zaudējot saikni ar alternatīvo viedokli, ar citu pasauli.

Mēs vairāk vai mazāk apzināti dzīvojam on/offline tīklā, kurā savienoti mūsu draugi, paziņas, paziņu paziņas entajā pakāpē pēc vairāk vai mazāk mūsu interesēm, pārliecības, ģeogrāfiskās lokācijas, vecuma, dzimuma u.tml. Jo ciešākas draudzības un mazāk casual paziņu, jo lielāka ir iespējamība, ka mēs maļamies pa vienu sīksīku infodīķi, nemaz nesaņemot informāciju no malas. Tas, protams, ir ērti un mierinoši, ka esmu izslēgusi viesturrudzīšus, dažādus wannabe influencerus, politiķus un citus frīkus no savas ikdienas, taču, no otras puses, šādi es sevi apzogu, saņemot robainu, nepilnīgu kopainu.

Par ikkatru fenomenu toč zini vai nezini, esi vai neesi pieredzējis to uz savas ādas tev jau ir viedoklis vai attieksme, jo let’s face it, tāda ir cilvēka daba. Ja es būtu pārliecināts savas placentas apēšanas entuziasts un homeopātijas mīlis, es visticamāk meklētu viedokļus, kas atbalsta manu pozīciju jo man ir tiesības uz to. Un visticamāk es pat neiedomātos, ka iemesls, kādēļ daži cilvēki varbūt ir kardināli pret savu funkciju paveikušu orgānu apēšanu vai izmantošanu “medicīnā”/kosmētikā/garu piesaukšanā ir nevis tādēļ, ka ir pārliecināti vegāni, veģetārieši, vai domā, ka tas ir fui, bet gan tādēļ, ka šī metode ne vien nav zinātniski apstiprināta kā lietderīga, bet ir arī informācija par tās iespējamo kaitējumu.

tumblr_o8rax61nAv1qlgpq2o1_1280.jpgGrimstot dziļāk savā personalizētajā infolaukā, pastāv arvien lielāka un lielāka iespējamība iestigt, ielipt, iegulties tajās plūstošajās smiltīs labprātīgi un netikt laukā. Es nesaku, ka tā notiek vienmēr un ar visiem, but it’s a slippery slope. Alternatīvo izvēļu suburbijas kvartālā apdzīvotība ir blīva un it kā šķietami nevainīgām izvēlēm blakus graduāli parādās arvien bīstamākas un kaitīgākas. Piemēram, placentas ēšanai labs kaimiņš varētu būt homeopātija, vai pat naturopātija un pāri ielai ar roku entuziastiski māj vagīnas tvaicēšanas un čakras pavēršanas rituāli.

Turklāt ja esi centrāls posms savā tīklā ar savu reputāciju, ar sekotāju loku, kas kāri tver ikkatru tavu vārdu un zombijiski kopē tavus rīta meditācijas rituālus ir liela iespēja, ka arī tavi draugi un paziņas, tavi minjoni pārņems šīs prakses savā ikdienā. Tu būsi inficējis viņus ar kaitīgu informāciju, bezatbildīgi postulējot, ka tā taču ir tikai tava nostāja, tava pieredze, tavs viedoklis.

Sniedzot jebkāda veida padomu īpaši vecākošanās padomu tu esi atbildīgs par saviem vārdiem un izraisīto darbību lavīnu. Of course, tu vari uzvelt vainu padoma lūdzējam (vai personai, kas brīvprātīgi piespiedu kārtā savā prātā ir noglabājusi tevis sniegto info), taču tieši TU esi raidījis ziņojumu, tieši TU esi vīrusa ievazātājs. Ne visiem ir mentālais firewall, un tieši tādēļ uz dažiem produktu iepakojumiem ir rakstīts Open package, eat contents. Ne visi cilvēki savu pieredzi un spriestspēju vērtē pietiekami augstu, lai paši pieņemtu lēmumu un vērtētu saņemto informāciju vairums drīzāk vadīsies pēc citu viedokļa līderu ieteikumiem (es to starpā).

Tāpēc negaidiet no manis padomus. Es jau tikai dalos pieredzē. Tas jau ir tikai mans personīgais viedoklis. Es jau neko.

 

 

 

2 domas par “Slidenie padomi un bīstamā dalīšanās pieredzē

Add yours

  1. “mēs slīgstam arvien dziļāk un dziļāk konkrētā infolaukā, pamazām zaudējot saikni ar alternatīvo viedokli, ar citu pasauli.”
    Brīnišķīgi. Paralēli ikdienai līdzīgas domas lēnām sutēja, priecājos, ka kāds tās tik veiksmīgi noformulējis teikumos. Ir tā, ka no konkrētiem viedokļiem ļoti gribas norobežoties “la la lā, neko nedzirdu”, jo liekas pilnīgs sviests, un bonusā vēl tā kauna izjūta “āk dievs, vai tiešām kāds to nopietni?”. Mans veselais saprāts nespēj pieņemt visu to dažādību un stulbumu. Te iederas vecais, labais teiciens: “Mazāk zināsi, labāk gulēsi.”

    Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

Up ↑

%d bloggers like this: