Born-again Ziemassvētku svinētājs?

– Un kādi jums ir plāni?
– Nu, mums ir trīs Austra vecvecmāmiņas, divi pāri vecvecāku, divas atsevišķas brāļu ģimenes. Un tad vēl draugi, kuru, par laimi, nav daudz.
– Jums ar tām 4 svētku dienām vispār pietiks?

Ok, embarrassing confession time. Pirmoreiz 10 gadu laikā vēlos svinēt Ziemassvētkus. Gluži kā reformētie, ticību atguvušie grēcinieki, es pievienojos Ziemassvētku svinētāju pulkam ar augsti paceltu galvu.

Pagājušogad ap šo laiku Austris savos trīs mēnešos tikai vāļājās no viena sāna uz otru un es cīnījos ar naktsbarošanām un kakastrofām, tādēļ ne mirkli neapsvēru domu štancēt piparkūkas, fancy cepešus, riktīgos pīrāgus, pieteikt karu eglītes skujām mājās, vai citādi noslogot sevi ar papildu pienākumiem.

Taču šogad – kad mazais puiks spītīgi katru rītu lūdz ieslēgt svētku lampiņas, kad manis pakarinātie zvaniņi tiek sagaidīti ar neviltotu sajūsmu un džindžināti līdzi mammas šķībi vilktajam Zvaniņš skan, zvaniņš skan, kad katra jauna manis improvizētā svētku dekorācija izprovocē prieka deju (kas izpaužas kā šujmašīnas kājiņas ātruma cienīga dipināšana) – es atzīstu, ka – enter child – un viss ir mainījies. Svētkiem līdz ar bērnu ir reinkarnējusies jēga, kas bija aprakta dziļi jo dziļi zem tīņu un young adult sarkasma, noguruma un vispārēja po*igisma.

Domājot par Ziemassvētkiem, man prātā uzvirmo neskaidras, miglainas bērnības atmiņas. Tā viena drausmīgi aukstā ziema, kad svētkus ar vecākiem svinējām laukos un tur naktī bija tik daudz zvaigžņu virs galvas, ka sareiba galva, tās skaitot. Tā viena reize, kad devāmies budēļos un bija tik šausmīgi auksts, ka no mana tērpa mamma atstāja tikai kazas micīti galvā, lai es nenosalstu. Tā viena reize, kad pie manis atnāca DIVI Ziemassvētku vecīši, kas ieradās viens pēc otra. Pirmajam kājās bija opapa čības un saulesbrilles un nez kādēļ projām viņš aizgāja, nevis dodoties uz ārdurvīm, bet gan uz guļamistabu. Otrais atnesa mandarīnus – kas tobrīd vēl bija kas jauns un nepieredzēts. Uz loga uzlīmētas papīra pārsliņas – jo visās mājās, kurās mīt bērni, jābūt pārsliņām uz loga – kā mana mamma vienmēr atgādina.

Ziemassvētki ir daļa no manām gaišākajām, mīļākajām bērnības atmiņām. Un – lai gan es biju dikti jocīgs bērns – es vēlētos, lai līdzīgas atmiņas rastos arī manam puikānam. Ok, varbūt būtu labi, ja puiks neaizklīstu savā fantāziju pasaulē tik tālu kā es – kas kā bērns bija iekārtojis rūķīšu dzīvokli zem gultas, katru vakaru atstājot arī vakariņas, lai pielabinātu šos mītiskos iemītniekus atnest man kāroto dāvanu.

002181460006Jebkurā gadījumā savai jaunatklātajai vēlmei svinēt es pieeju ar apslāpētu entuziasmu. Nē, mūsu mājās nav superradoša Adventes kalendāra (lai gan ideja ir forša – un, lūk, te viens labs piemērs, kā to īstenot!), jo mans puiks vēl ir tik mazs, ka jebkurā gadījumā gandrīz visu savu brīvo laiku pavadu spēlēs vai kopīgās aktivitātēs, sākot ar saskanīgu mājas tīrīšanu un beidzot ar cepucepukukulīti variācijām pēc labākajām popielas tradīcijām.

Nē, mēs nepiekopjam Elf on the shelf (lai gan apdeitotā versija par dažādu uzdevumu un mājasdarbu izpildi man iepatikās). Un, nē, mums nebūs tūkstoš un viena dāvana mazam ķiparam, kas īsti ne izprot, ne vēlas dāvanas (jo daudz saistošāks taču ir iesaiņojums). Mierpilni anti-dāvankalnu Ziemassvētki mums jau pastāv vairākus gadus – jo pašiem tuvākajiem dāvinām pašceptus gardumus.

Es spiedīšu uz radu būšanām, ciemosbraukšanām, laukosbūšanām, kopābūšanām un atmiņveidošanām, ne materiālām un strespilnām dāvanām. Daudz šanas šajos Ziemassvētkos un – cerams – arī visos tālākajos. Lai gan bērns ir manī ievibrējis svinētāja stīgu, līdztekus ir radusies arī spēcīgāka not-worth-it un aaaai-f*ck-it nots. Es nedomāju upurēt savu miegu, labsajūtu un mieru, lai tikai iespētu, piemēram, nopirkt sū*diņus brāļa bērniem vai citādi izceltos. Savu ticību esmu, šķiet, atguvusi tikai nosacīti.

 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

Up ↑

%d bloggers like this: