Pati vainīga!

LOLnauWerc, jo kādreiz par savu dirsu ir jāparūpējas pašiem. pasaulē un valstī ir daudz nopietnākas problēmas kā tavi 1-2 gadi līdz bd.*

atbilde no kādas sku_dra.

Mans sīkais kukainis ir gadu 2 mēnešus vecs. Beidzot, beidzot zīdīšana ir veiksmīgi noslēgusies, puiks grib doties lielajā dzīvē. Pilnībā bez mammas varbūt vēl nē, tomēr zinātkāre un ziņkārība 9 kilogramus smagajā tipinātājā kūsāt kūsā. Bērna kopšanas atvaļinājums ir galā – izsāpēta dižā sāpe par to, ka muļķe es to izvēlējos tikai uz gadu. Ir izspridzinātas dusmas par pašas neuzmanību, lasot likumus – valsts pabalsts tiek nodrošināts līdz bērna gada jubilejai, bet darbā var atgriezties ~6 nedēļas vēlāk (lasiet likumus!). No sirds un no rajona – jā, pati vainīga!

Kopš septembra, lai bagātinātu savas zināšanas, paspodrinātu spalvas un – galu galā – atrastu labāku darbu, muļķe es iestājos Latvijas Universitātē maģistrantūrā. Tā nu gandrīz katru vakaru dodos uz maskačku, lai klausītos lekcijas. Vīrs saka, ka maģistrantūrā jāstājas uzreiz pēc bakalaura, nevis jānosviež zemē seši gadi strādājot, saprotot, ka tiešām izglītība ir vajadzīga. Jā, pati vainīga, ka gaidīju līdz piedzimst bērns un dod nepieciešamo duku, lai turpinātu!

Mans vīrs, dikti jo dikti mīlēts skolotājs lielā Rīgas skolā, ir izlūdzies darbavietai vienu metodisko dienu, ko strādā no mājām, lai man dotu iespēju strādāt. Mana vīramamma savukārt ir savā pilnas slodzes darbavietā sabīdījusi vēl vienu dienu, kad es varētu doties darbos.Divas darba dienas – tik daudz mūsu ģimenē var strādāt māte, neatstājot bērnu vienu pašu dzīvoklī. Nē, pat ar ļoti mīlēta skolotāja algu ģimenei nepietiek, jāstrādā ir arī mātei. Pati vainīga, ka aprecēju skolotāju!

Mana darbavieta, kas man sirdij ir ļoti tuva, štatu samazināšanas dēļ manu vietu likvidēja, man esot bērna kopšanas atvaļinājumā. Kad tomēr pavēstīju, ka nākamo bērnu nevaram atļauties un darbā tomēr atgriezīšos, ar skumjām acīm man izveidoja vietu, tomēr atstājot netīkamu pēcgaršu, ka īsti vēlama tur neesmu. Pati vainīga, ka aizgāju tur strādāt! Un pati vainīga, ka man rūp, lai vietā, kur es strādāju, es būtu vēlama!

Kad uzsāku jaunu darba meklējumus, lai nebūtu savai esošajai darbavietai par nastu, skaidri zināju, ka:

  • puiku neesmu gatava laist bērnudārzā pirms 2 gadu vecuma (ātrāk par ceturto dzīves gadu tāpat rindu neizstāvēsim, lai gan pieteicāmies trim bērnudārziem otrajā puika dzīves dienā),
  • līdz 2 gadu vecumam esmu gatava strādāt tikai pusslodzi, jo –
    • money, please! – gribam ēst, bet mums dikti daudz nevajag,
    • vairāk brīvu dienu ģimenē atrast, lai varu strādāt, tāpat nevaram,
    • c’mon tas kunkulis knapi iet iemācījies un vēl uz poda nesēž, es ar savu stulbo trauslo būtību nevaru viņu atstāt ilgāk cita uzraudzībā, ņemot vērā, ka vakaros vēl mācos un neesmu mājās.

Big surprise – retais meklē kādu uz pusslodzi, vēl retāk, ieskaitot pat valsts uzņēmumus, kāds ir gatavs panākt pretī sievieti ar bērnu, jo tas, protams, ir diži neizdevīgi gan nodokļu dēļ, gan tādēļ, ka, lai cik pētījumu būtu pierādījuši, ka mammas strādā efektīvāk par citiem, bērns nozīmē kavētu darbu slimību un citu iemeslu dēļ.

Šobrīd esmu sabozusi spalvas ar us-against-the-world-baby attieksmi un kustinu savu pakaļu, lai atrastu risinājumu. Nonākam pie kopsaucēja – jā, pati vainīga, to nenoliedzu! Savu bērnu audzinu es, no valsts vai pašvaldības palīdzību it kā negaidu, par pabalstu=dāvanu bērna kopšanas laikā esmu pārlaimīga un vienradži ekstāzē dejo savu riesta deju.

Tomēr viens ir skaidrs – sievietes Latvijā bērnu rada sev, nevis valstij, tādēļ visas runas par demogrāfijas veicināšanas pasākumiem un trešā bērna politiku ir traģikomiskas.

Kāds vēl trešais? Ja vidēji sievietēm tēvijā pirmais bērns dzimst 27 gados, tad, kamēr tiek izrisinātas visas ar darbā atgriešanos saistītās problēmas, labi, ja var paspēt uztaisīt otro, pirms bioloģiskais smilšu pulkstenis iztecējis.

Kāds vēl trešais? Ja gribam paēdināt un izskolot vienu, paši nekarot zobus vadzī, kāds vēl otrais? Visus gudro galvu pūliņus Demogrāfijas komisijā varētu drīzāk novirzīt citiem mērķiem un vismaz atrast ģimeni bērniem, kas jau piedzimuši.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

Up ↑

%d bloggers like this: