Nu, saņemies!

Tās neizturamās bailes no atgriešanās darbā, no augstskolas, no visa ir mani iedzinušas stūrī, un es vairs neguļu naktīs. Es sarunāju vizīti pie psihologa.
– Kāpēc uzreiz pie psihologa? Kāpēc Tu nevari vienkārši saņemties? Visi mūsu ģimenē vienmēr ir saņēmušies. Nu, saņemies!

Ir pagājis teju mēnesis kopš šīs sirdi sildošās sarunas ar vīramammu, kas vainagojās ar Andas teju ikoniski spilgto salīdzinājumu: Iebaro vīramātei caurejas zāles, un tad saki, lai saņemas un nesēž uz poda. Tomēr, tā kā zinu, ka mana vīramāte ir ļoti sirsnīgs, vien dažreiz ass cilvēks, kas man nekad nevēlētu ļaunu, saņemšanās man no prāta nav izplēnējusi.

86830035Man kā pirmajam – un ilgu laiku vienīgajam – bērnam nekad līdz šim nav bijusi problēma ar pašdisciplīnu: mājasdarbi – no sweat, vienmēr laikā; darba jautājumi – chill, I’ve got this. Taču, enter child, un mana vērtību sistēma kā palēlinātā filmā slaiki mests Kuzņecova šķīvis sašķīst drumslās līdz ar mani. Bērns ar savu caurcaurēm šķīsto dvēselīti tiešām parāda, kāds nevaldāmi zvērīgs un melns meža mošķis mīt tevī.

Jau pašos pirmssākumos, cenšoties audzināt (ha) Austri, abi ar vīru turamies pie
baušļa – not even once. Ja reiz ko atļausi bērnam, viņš to darīs vienmēr, bez izņēmumiem, un būs teju neiespējami to mainīt. Tad kādēļ, esot pieaugusi un visnotaļ apzinīga sieviete, pati nespēju šo ievērot?

Nosolos nekliegt un vismaz reducēt dusmas līdz čūskas cienīgiem šņācieniem – aha, pēc pāris dienām klaigāju uz un ap bērnu like there’s no tomorrow. Nosolos izslēgt šokolādi no savas dzīves (vismaz uz kādu laiku) – un pie pirmās atkāpes, tas ir, šokolādes druskas pēc vēlas lekcijas, es paslīdu līdz grīdai, līdz veselai tāfelītei vakarā. Nosolos neārdīties, bet elpot, kad panikas lēkme neļauj naktī aizmigt – un modinu vīru pēc pirmās neveiksmes saņemties.

G. Hofstede savā grāmatā Cultures and Organizations. Software of the Mind (var just, ka esmu atsākusi studijas, ha), cilvēka prātu salīdzina ar datoru, kas tiek ieprogrammēts. Katra indivīda mentālās programmas rodas no dažādiem apstākļiem – tās, piemēram, veido vide tev apkārt, sociālie apstākļi un dzīves gaidā uzkrātā pieredze. Spēcīgākās programmas rodas īpaši agrā bērnībā, kad prāts ir visatvērtākais. Turklāt jau iegūtu programmu ir daudz grūtāk atinstalēt nekā ieprogrammēt pilnīgi jaunu.

Ir ārkārtīgi grūti izravēt paradumu, kas iesakņojies tevī (vai ko pats sevī esi iedēstījis, to pieļaujot). Ir tik sāpīgi grūti izravēt tieksmi ļaut sev eksplodēt pēc sirds patikas. Izravēt egoistisku patmīlību visu darīt pēc savas patikas, nerēķinoties ar to pašu, pašu tuvāko vēlmēm un iespējām. Izravēt arī salīdzinoši man jaunu paradumu – pamest rokas gaisā un padoties, sašļukt stūrī kā bezveidīgai masai un ļaut pasaulei no tevis novērsties, lienot dziļāk un dziļāk sevis žēlošanas akacī.

81690018.JPGNu, saņemies ir īpaši aktuāls jautājums brīžos (kas vairs nav brīži, bet mēneši, gadi), kad neesi ilgi gulējis tādēļ domāju, ka jaunās mammas zina, par ko ir runaBieži vien ilgi gaidītā acumirklīgā motivācija sevi izmīcīt no jauna par labāku cilvēku, iegūstot mammas lomu, kaut kā nenostrādā līdz galam.

Un tomēr, tomēr ar laiku tas mazais kunkulis, kas tipina pa grīdas dēļiem tik sparīgi, ka apakšējo kaimiņu žēl, pilienu pa pilienam iepilina drosmi vismaz mēģināt saņemties. Vismaz mēģināt saņemties lūgt palīdzību.

Un es? Es atsaucu psihologa vizīti, jo šai saņemšanās pakāpei es neesmu gatava. Bet es saņēmos regulāri apmeklēt maģistrantūras studijas. Es saņēmos un esmu vismaz teorētiski atradusi sev darbu. Es katru vakaru saņemos ravēt savu neglīto ieradumu padoties – es cenšos nomierināties un piespiežu ticēt, ka nemocīšos ar bezmiegu visu nakti.

Kamēr esi viens, bez galīgi crazy vīra, kas tevi aprecējis, bez puikas, kas tevi sauc par mammammamammm, saņemties nav tik svarīgi. Taču tagad tas kļuvis par pienākumu, kas sniedz tīkamu atalgojumu: no rīta reizi pa reizēm sanāk noglaudīt vienradzi, tas ir, puiks pamostas vēlu un laimīgs – atgādinot, ka pamazām ar visu saņemšanos esmu kaut cik necik tālu tikusi.

 

 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

Up ↑

%d bloggers like this: