Lai mani kristīgie draugi piedod par virsrakstu – ar bībelēm šoreiz esmu domājusi go-to grāmatas un aplikācijas, kuras esmu iemīļojusi, kur smeļos atbildes, idejas un mieru, kad atkal prātā ir vakuums un mātes instinkts klusē.
Jebkurā spiedīgā jautājumā es, protams, izvēlos Zvanu draugam – savai mammai (kas ir ārsts), dēla pediatram vai mūsu ģimenes ārstei, paralēli sūtot virtuālo lūgšanu Mātei Google. Savukārt miera laikos, gatavojoties nākamajiem izaicinājumiem, itin labi noder zemāk pieminētie avoti. Katra bībele ir, protams, jālasa kritiski un jāatšķaida ar veselo saprātu.
Lai gan What To Expect In The First Year autore ir rakstīta diezgan popsīgā, vieglā valodā, taču informācija ir vērtīga.
Autore pamatīgi aplūko visu sagatavošanos bērnam, sākot ar zīdīšanas teoriju, beidzot ar jautājumiem par zīdainim nepieciešamajām mantām un istabas iekārtojumu. Atsevišķi tiek aprakstīts katrs mēnesis – cik vidēji tad bērni ēd, guļ, kādas varētu būt sīkā kunkuļa intereses u.tml. Katrā nodaļā autore atbild uz jautājumiem, ar ko vecāki biežāk saskaras konkrētajā vecuma posmā. Grāmatas noslēgumā ir apkopotas slimības, traumas un citas kaites, ar ko iespējams saskārties un ko tad iesākt. Protams, amerikāņu ieskati par dzīvi vairākos jautājumos man šķiet pilnīgi neizprotami, taču autore veiksmīgi spēj aplūkot katru problēmu no vairākiem skatupunktiem, atļaujot pašiem vecākiem izdarīt secinājumus.
What To Expect ir arī ļoti laba mājaslapa, kas noder gan grūtniecēm, gan jaunajām māmiņām, kā arī aplikācija, ko esmu diezgan ļoti iemīļojusi.
Gribu būt māmiņa – ko radījusi Dr.med. Rezeberga un Dr.med. Kreicberga – ir tāds īsāks variants ar aktuālo mūsu platuma grādos. Maigā valodā, vietām pat pārāk liriski, taču diezgan koncentrēti tiek aplūkoti svarīgākie pieturas punkti gan par grūtniecību, gan dzemdībām, gan jaundzimušo. Lai gan īsi, tomēr forši, ka tiek pievērsta uzmanība atsevišķās nodaļās arī pareizai ēšanai grūtniecības laikā un tētiem.
Bērns runāt mācās ģimenē – lai savādais nosaukums nevieš šaubas, grāmata ir izcila! Tā pievēršas tēmai, par kuru mans vīrs dīdās neciešamās gaidās kopš dēla piedzimšanas – runāšanai. Ja godīgi, pirms grāmatas izlasīšanas man nebija ne jausmas, kā bērns mācās runāt, par to, cik svarīgs ir pirmsrunas periods, un kādi vingrinājumi un spēles var palīdzēt mazuļa attīstībā.
Lai gan atviegloti nopūtos, ka lielu daļu ieteikumu sīčiem pirmajos mēnešos jau instinktīvi esmu izpildījusi, bija interesanti uzzināt pamatojumu, kādēļ tas ir svarīgi – kaut vai banālais cepu, cepu kukulīti. Autores, speciālistes bērnu psiholoģijā, logopēdijā un neiroloģijā, līgani izvadā lasītāju no zīdaiņa pirmajiem mēnešiem līdz septiņu gadu vecumam.
The Wonder Weeks – par šo atklājumu man jāsaka neizmērojams paldies Anetei, kura pēc mana entā gaudu tvīta par negulētām naktīm un čīkstošu bēbi ieteica papētīt, vai tik gadījumā mans mežonēns nepārdzīvo kādu no leaps jeb attīstības lēcienu. Un tā arī bija!
Plašāk par pašu grāmatu, ko sarakstījis ovācijas pelnījis nīderlandiešu pāris, lasiet pašas Anetes blogā; es savukārt izmantoju ļoti ērto aplikāciju. Īsumā – ikkatrs bērns augot piedzīvo ne vien fiziskus izrāvienus (growth spurts), bet arī attīstības lēcienus. Šo krīžu laikā bērns ir īpaši niķīgs, raudulīgs un vēlas pastiprinātu uzmanību (cranky, crying, clingy), jo cenšas apgūt ko jaunu. Piemēram, piektā lēciena laikā, ko mans dēls tikko pārdzīvojis, viņš sāka radīt kopsakarības starp objektiem, cilvēkiem, sāka apjaust attālumus. Ja tā padomā – es arī raudātu naktīs, ja pēkšņi saprastu, ka opā, redz, ir pavisam jauna dimensija, par kuras esamību es iepriekš nenojautu. Krīzes pāriet un gluži kā datorspēlēs tiek iegūts jauns skils, mazais varonis apgreidojas. The Wonder Weeks teorija šobrīd izskaidro pirmos 20 bērna dzīves mēnešus, tālāk galā jātiek pašam.
Side note – man šķita interesanti, ka arī Montessori pedagoģijā tiek aplūkoti sensitīvie periodi, kad bērns spēj un vēlas apgūt kādu konkrētu prasmi.
Lasām un baudām mieru mājās!
Noderīgs apkopojums! Paldies!
Tieši pirms mēneša biju uz lekciju “Montessori mūsu mājās” un prasījās par periodiem uzzināt vairāk, tāpēc tikko izstudēju visas sekcijas dotajā lapā.
PatīkPublicējis 1 person
Paldies! Un oooo, es arī uz tādu lekciju labprāt aizietu!
PatīkPublicējis 1 person