“Nazis rokā un daudz laimes dzimšanas dienā!” jeb ķeizargrieziens

Swim away, whale, swim away! smejoties attrauca mans vīrs, kad grūtniecības hormonu uzplūdā kārtējo reizi vēlējos apskāvienu un kādu mīļāku vārdu. Deviņus mēnešus viņa iecienītākais joks – Ko? Vai Tu tiešām esi stāvoklī? – man bija noriebies līdz kaulam, un es nevarēju sagaidīt, kad tas un grūtniecība beigsies.

Austra gaidīšanas laiku gan ne mazākajā mērā nevarētu nosaukt par grūtu salīdzinājumā ar pirmo reizi. Nu jau teju sešus mēnešus vecais dēls, vēl puncī esot, mani saudzēja.

Liktenīgā, laimīgā grūtniecības testa loze tika izvilkta īsi pirms iecerētā brauciena uz Amsterdamu 2015. gada Ziemassvētkos. Es, ateists, nolūdzos dievus un lidojām – ja trūks, tad trūks. Paveicās. Brauciens gan izvērtās rāms un rātns; iecerēto izklaižu vietā abi ar vīru aprobežojāmies ar opīšpastaigām.

002035910034

Fast forward to several months later – un visas bailes, kas saistījās ar pirmo nelaimīgo grūtniecības pieredzi bija izgaisušas. Ar neviltotu prieku apmeklējām operu,
koncertus, nojāņojām fantastiskus Jāņus labākā drauga laukos, devāmies brikšņos ogot, sēņot (kas gan manam vīram nesagādāja sajūsmu, jo uz grūtniecības beigām sēņu lasīšana ar mani nozīmēja Sēne! Nogriezīsi, lūdzu, vīrs?) u.tml.

Īpašas vingrošanas vai peldēšanas nodarbības vaļiem es gan vairījos apmeklēt, bet peldes ezerā un upē man tika – un daudz. Laime pilnīga pilnu muti vasaras saldāko garšu. Pat pēdējo mēnesi – augustu – burtiski lidinājos pa mākoņiem. Dekrēts. Saule. Spināti no vīramātes dobes un ērkšķogas no krūma.

Uz ielas kāds vīrietis asarām acīs mani noķēra, kliedzot Esmu vectēvs! Esmu vectēvs, un iespieda rokā puķi. Nu kā lai negavilē par tik skaistu grūtniecību, kad gribas dungot ik uz soļa?

001332300027

Un visi dungoja ar mani. Mana burvīgā ginekoloģe, dzemdību speciāliste Dr. S. Krūmiņa, kas arī šoreiz mani bija paņēmusi savā aizbildniecībā, modru aci vēroja, bet ļāva piesardzīgi visu baudīt, klausoties sajūtās. Pat pirmā ķeizargrieziena rēta uzvedās labi, sniedzot pamatotas cerības uz ĪSTĀM dzemdībām.

Izcila grūtniecība tomēr nenozīmē izcilu, iepriekš izsapņotu satikšanās mirkli. Izcils satikšanās mirklis nenozīmē izcilu un tūlītēju iejušanos mammas lomā. Pienāca datums, kad biju sev iestāstījusi, ka puisis nāks pasaulē. Pienāca datums, kad ārsti to bija prognozējuši. Mana mamma, kas strādā Vācijā, atbrauca – un aizbrauca, jo atvaļinājums beidzās. Pienāca datums, kad arī mana ginekoloģe kļuva nemierīga.

002058180014Pamudini viņu tā mīļi – nopērc kādu mantiņu un izstāsti viņam, ka varēs ar to spēlēties, kad nāks pasaulē. Kaut sākotnēji ilgi biju pārliecināta, ka ķeizargriezienu ar visām no tā potenciāli izrietošajām sekām vairs negribēšu, sāku ieklausīties sevī un nolēmu – kā būs, tā būs. Lai mazulis pats izvēlas. Nav nekādu problēmu – nazis rokā un daudz laimes dzimšanas dienā, ārste sirsnīgi smējās, un es pilnībā viņai piekritu. Iepriekšējās pieredzes dēļ mākslīga stimulācija bija out of the question, par ko atviegloti nopūtos – nebūs jāpūš dūmi kurmja alā.

Pienāca pēdējais datums. Man izņēmuma kārtā ļāva nakti pavadīt mājās – ar cerību, ka mazulis vēl atnāks pats. Viss velti. Plkst. 07.00 ierodamies Dzemdību namā.

Pēdējie mirkļi līdz mūsu pirmajai satikšanās reizei ir miglā. Asaras. Vīrs nosolās, ka būs man līdzās. Asaras. Aizsteidzas uzvilkt īpašo apģērbu operācijai. Bailes. Kompresijas zeķes man. Trīc rokas. Dzemdību nama naktskrekliņš kā filmās. Asaras. Vecmāte ar skuvekli palīdz sakārtot nazim paredzēto vietu. Gredzens nost un vecmātei kabatā – drošai paglabāšanai. Visbeidzot – ratiņkrēsls un lifts uz 7. debesīm jeb Dzemdību centru.

001905190003Spožās operācijas zāles gaismas. Esmu uz skatuves. Gaidāms mana dēla lielais iznāciens. Ap mani darbojas bišu spiets fantastiski iestudētā, ritmiskā, ideāli saskaņotā dejā. Ārstes savā starpā joko par napoleonu, kas jāgatavo uz 1. septembri bērniem. Vai picu. Vai suši. Es varēšu atkal ēst suši bez bailēm! Es pagriežos uz sāniem. Saliec muguru kā kaķītis. To nav nemaz tik viegli izdarīt ar lielu vēderu 41. (vai 42.?) nedēļā. Maigs siltums lēnām pārņem kājas. Vai jūti? Jā, jūtu pieskārienus uz vēdera – bet sāpes nē. Izstiepjos jēzus kristus pozā pie krusta – rokas taisni, visi vadi saslēgti. Un bez maz ar aplausiem uz skatuves ierodas otrs galvenais tēls – topošais tētis, tērpies gaišszilā, itin sautējošā sterilā apģērbā. Izrāde rit pilnā sparā.

Daudz vilkšanas, grūšanas, stiepšanas. Lai gan sāpju nav, šķiet, viss zem ribām ielikts veļasmašīnā uz 1000 apgriezieniem minūtē. Protams, neko nevar redzēt, jo priekškars lielajam notikumam pievilkts tieši priekšā.

Un tad – kliedziens. Plkst. 09.38. Abi ar vīru apstulbstam. Kā… tas ir viņš? Viņš JAU ir klāt? Ārstes pasmejas. Protams, viņš, kas cits? Un pēkšņi pavisam dzīvs un sparīgs kunkulis tiek nolikts man uz ribām. Man tiek pieteikts viņu pamīļot caur aizkaru. Pai pai muguriņa. Tad viņš tiek steidzīgi apkopts. Buča man un abi ar tēti viņi ir prom. Mani pavisam veikli sirsnīgās ārstes sašuj. Skaisti. Fin.

001547570010Pēcoperāciju telpa. Pēc kāda brīža es atkal redzu savas dzīves svarīgākos cilvēkus – nu jau tēvu un dēlu. Nešķiet, ka tētis būtu gatavs no sīča šķirties, bet beigu beigās viņš tiek arī man. Pirmās pusdienas. Jā, Austris šmakstina un zīž kā sava tēva dēls. Vēlāk viņiem abiem būs līdzīgas riepas.

Un miers mājās? Miers mājās šajā gadījumā, protams, nozīmē sagatavoties iepriekš:

Izvēlies grūtniecības aprūpes speciālistu, kam uzticies un kas Tevi uzklausa:

  • Nacionālās veselības dienesta mājaslapā vari uzzināt, kā atrast valsts apmaksātu speciālistu,
  • NVD lapā ir pieejama informācija par to, kas Tev kā grūtniecei pienākas bez maksas;
  • Rīgas Dzemdību nama mājaslapā iespējams uzzināt, kā stāties uzskaitē.

Izvēlies dzemdību iestādi, kas Tevi apmierina un izpēti tās piedāvāto informāciju par dzemdībām:

  • Es izvēlējos Rīgas Dzemdību namu, jo man bija svarīga mana un bērna drošība; man ir bijusi ķeizargrieziena operācija arī Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā – ārstniecības speciālisti arī tur strādā no sirds un līdz pēdējai šuvei rūpīgi -, tomēr tīri emocionālu iemeslu dēļ nevēlējos tur atgriezties,
  • Man bija svarīgi uzzināt visu par anestēziju un to, kā sagatavoties operācijai.

Izvēloties iestādi, pieņem tās noteikumus un sagatavojies plānam B, C..Z:

  • Iespējams, var šķist lieka, pat apgrūtinoša uzturēšanās novērošanas telpā pēc operācijas, nevis prom no visiem nažiem, rušinoties savā nodabā ar bērnu Mātes un bērna aprūpes nodaļā, tomēr es esmu dzīvs piemērs, ka tā ir svarīga. Pēc pirmās zīdīšanas reizes, man pat nemanot, sākās grēku plūdi, kas beidzās ar asins pārliešanu. Bet, redz, nu dzīva un sprigana – paldies fantastiskajiem ārstiem, kas laikus reaģēja!
  • Es biju cerējusi pavadīt dzemdību iestādē pēc iespējas mazāk laika – bet biju tur 5 dienas. Un esmu apmierināta – abi ar dēlu apradām ar jauno pasaules kārtību, iemācījāmies ēst, sīkais saņēma nepieciešamās potes un nepieciešamo novērošanu.

Ieelpa, izelpa un pasaule dūc tālāk.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

WordPress.com blogs.

Up ↑

%d bloggers like this: